Η φωταγώγηση του χριστουγεννιάτικου δέντρου στην Κεντρική Πλατεία Μεσσήνης
![expired event](/images/event.done.gr.png)
Spread the word
![](/images/fb_off.png)
![](/images/tw_off.png)
![](/images/pin_off.png)
![Η φωταγώγηση του χριστουγεννιάτικου δέντρου στην Κεντρική Πλατεία Μεσσήνης](https://messinia.mobi/media/images/1.618/18-90000/L/article-8032-87766.L.jpg)
Φωταγωγείται το Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023 στις 7 μ.μ. το χριστουγεννιάτικο δέντρο στην κεντρική πλατεία Μεσσήνης. Το εορταστικό πρόγραμμα θα ξεκινήσει με χριστουγεννιάτικες μελωδίες από τη Δημοτική Φιλαρμονική Μεσσήνης, εορταστικά τραγούδια και κάλαντα από τις χορωδίες 1ου, 2ου και 3ου Δημοτικών Σχολείων Μεσσήνης και χορό από τμήματα του Συλλόγου χορού και ενόργανης «Η Χαρά του Παιδιού» και του Πολιτιστικού - Εξωραϊστικού Συλλόγου Μεσσήνης.
Κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων θα πραγματοποιηθεί εορταστικό bazaar και θα προσφερθούν κεράσματα από τους συλλόγους που συμμετέχουν και είναι οι εξής: Πολιτιστικός Σύλλογος «Οι Φίλοι της Μεσσήνης», Πολιτιστικός - Εξωραϊστικός Σύλλογος Μεσσήνης, Κοινωνικοπολιτιστικός- Εξωραϊστικός Σύλλογος «Το Κλήμα», Σύλλογος Γυναικών Μεσσήνης, Σύλλογος Γυναικών Πελεκανάδας, Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων 1ου, 2ου, 3ου Δημοτικών Σχολείων Μεσσήνης, Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Νηπιαγωγείου & Δημοτικού Σχολείου Πεταλιδίου, Γυμναστικός Ποδοσφαιρικός Σύλλογος Μεσσήνης «Ο Πάμισος», Σωματείο Εθελοντών Μεσσήνης «Εθελοντισμός για όλους», Θεατρικό Εργαστήρι Μεσσήνης, Εμπορικός Σύλλογος Μεσσήνης.
Οι εορταστικές εκδηλώσεις του Δήμου Μεσσήνης ξεκινούν την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου στις 7 μ.μ. με τη φωταγώγηση του χριστουγεννιάτικου δέντρου στην κεντρική πλατεία Βαλύρας.
![Η «γιορτή του αλιέα» στο Πεταλίδι](https://messinia.mobi/media/images/1/20-100000/article-8936-97926.jpg)
Η «γιορτή του αλιέα» στο Πεταλίδι
![Επετειακή εκδήλωση του Σωματείου Εθελοντών Μεσσήνης](https://messinia.mobi/media/images/1/20-100000/article-8937-97934.jpg)
Επετειακή εκδήλωση του Σωματείου Εθελοντών Μεσσήνης
![Ο Δήμος Μεσσήνης οργανώνει συμφωνική συναυλία της Πηγής Λυκούδη στη μνήμη του Πέτρου Θέμελη στην Αρχαία Μεσσήνη](https://messinia.mobi/media/images/1/20-100000/XS/article-8910-97799.XS.jpg)