«Πολιτιστικός Σύλλογος Μάνεσι Μεσσηνίας»
![«Πολιτιστικός Σύλλογος Μάνεσι Μεσσηνίας»](https://messinia.mobi/media/images/1.618/16-80000/article-7571-82302.jpg)
Ο «Πολιτιστικός Σύλλογος Μάνεσι Μεσσηνίας» εδρεύει στο ημιορεινό χωριό Μάνεσι και στόχος του είναι η ανάπτυξη του πολιτιστικού και πνευματικού επιπέδου της περιοχής, μέσα από σειρά εκδηλώσεων και δράσεων (θεατρικές παραστάσεις, ομιλίες, αθλητικά δρώμενα κ.α.).
Κάθε Ιούλιο, ο Σύλλογος διοργανώνει το καθιερωμένο λαϊκό πανηγύρι στον χώρο του Δημοτικού Σχολείου, ενώ κάθε καλοκαίρι (με την υποστήριξη του «Συλλόγου Δρομέων Υγείας Μεσσήνης») πραγματοποιείται ο «Αγώνας Δρόμου Δαϊκλής», συνολικού μήκους 9 χιλιομέτρων.