Σύλλογος Γυναικών Βλαχόπουλου
![Σύλλογος Γυναικών Βλαχόπουλου](https://messinia.mobi/media/images/1.618/12-60000/article-5521-59793.jpg)
Ο Σύλλογος Γυναικών Βλαχόπουλου εδρεύει στο ομώνυμο χωριό, το οποίο απέχει 12,5 χιλιόμετρα από την Χώρα και 28 χιλιόμετρα από την Καλαμάτα.
Σκοπός του Συλλόγου είναι η διατήρηση των λαϊκών παραδόσεων και λαογραφίας της περιοχής. Για τον λόγο αυτό, κάθε χρόνο πραγματοποιείται σειρά πολιτιστικών δράσεων και εκδηλώσεων, όπως είναι «Ο Γάμος του Καρνάβαλου», η «Γιορτή του λαδιού και Λαλαγγίδας» κ.α.
Επίσης, σημαντικό έργο του Συλλόγου Γυναικών Βλαχόπουλου είναι και η ίδρυση του Λαογραφικού Μουσείου «Η Γυνή», το οποίο αναπαριστά το εσωτερικό ενός παραδοσιακού σπιτιού του 18ου και 19ου αιώνα.