Κοινωνικοπολιτιστικός-Εξωραϊστικός Σύλλογος «Το Κλήμα»
![Κοινωνικοπολιτιστικός-Εξωραϊστικός Σύλλογος «Το Κλήμα»](https://messinia.mobi/media/images/1.618/16-80000/L/article-7440-80935.L.jpg)
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος «Το Κλήμα» ιδρύθηκε το 2004 και στεγάζεται στο ανακαινισμένο, πετρόκτιστο κτίριο του παλαιού Δημοτικού Σχολείου του χωριού. Στόχος του Συλλόγου είναι η διατήρηση και διάδοση της ιστορίας και λαογραφίας της περιοχής. Το 2010, με την επίβλεψη και χορηγία του Συλλόγου αποπερατώθηκε ο πετρόκτιστος ναός των Αγίων Θεοδώρων, ο οποίος θεμελιώθηκε το 2005.
Κάθε χρόνο, στις 26 Ιουλίου, κατά τον εορτασμό της Αγίας Παρασκευής, στο χωριό πραγματοποιείται ένα διήμερο παραδοσιακών εθίμων και τοπικών εδεσμάτων, την διοργάνωση του οποίου αναλαμβάνει ο Πολιτιστικός Σύλλογος.