Λαογραφικός Σύλλογος «Η Κουτσαβίτικη φορεσιά»
![Λαογραφικός Σύλλογος «Η Κουτσαβίτικη φορεσιά»](https://messinia.mobi/media/images/1.618/16-80000/L/article-7521-81795.L.jpg)
Ο Λαογραφικός Σύλλογος «Η Κουτσαβίτικη φορεσιά» αποτελείται από μέλη με καταγωγή τα παραδοσιακά χωριά Λαδάς και Καρβέλι. Στόχος του Συλλόγου είναι η ανάδειξη της τοπικής φορεσιάς, καθώς και των αρχαιολογικών και διατηρητέων μνημείων της περιοχής. Κάθε χρόνο, ο Σύλλογος συμμετέχει σε σειρά πολιτιστικών εκδηλώσεων, μία εκ των οποίων είναι και η λιτανεία της εικόνας Υπαπαντής του Σωτήρος, στην Καλαμάτα.
Το 2017, ο Σύλλογος πραγματοποίησε για πρώτη φορά εκδήλωση αφιερωμένη στην Κουτσαβίτικη φορεσιά (γνωστή κι ως «Αλατζάς») στο εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία, ανάμεσα στα χωριά Λαδά και Καρβέλι.