«Σύλλογος Γυναικών Βαλύρας»
![«Σύλλογος Γυναικών Βαλύρας»](https://messinia.mobi/media/images/1.618/16-80000/article-7420-80757.jpg)
Ο «Σύλλογος Γυναικών Βαλύρας» ιδρύθηκε το 1997 με στόχο την αναβάθμιση του πολιτιστικού, μορφωτικού και πνευματικού επιπέδου, όχι μονάχα του χωριού, αλλά και ολόκληρης της περιοχής.
Κάθε χρόνο, ο Σύλλογος διοργανώνει επιμορφωτικά προγράμματα με θέματα που αφορούν τη γυναίκα και την οικογένεια, εκπαιδευτικές εκδρομές, ομιλίες, εκδηλώσεις με σκοπό την αναβίωση εθίμων και παραδόσεων του τόπου κ.α.