Δημοτικό-Κοινωνικό Παντοπωλείο Καλαμάτας
![Δημοτικό-Κοινωνικό Παντοπωλείο Καλαμάτας](https://messinia.mobi/media/images/1.618/16-80000/article-7525-81834.jpg)
Το Δημοτικό-Κοινωνικό Παντοπωλείο Καλαμάτας αποτελεί κοινωνική δομή. Ιδρύθηκε το 2008 σε μία προσπάθεια του Δήμου για την κάλυψη πρωτογενών αναγκών επιβίωσης αναξιοπαθούντων δημοτών και μέχρι σήμερα εξυπηρετεί εκατοντάδες οικογένειες. Η λειτουργία του στηρίζεται σε εθελοντική προσφορά από μία ενδεκαμελή ομάδα που έχει συγκροτήσει το Δημοτικό Συμβούλιο.
Κύρια πηγή χρηματοδότησής του είναι ο Δήμος Καλαμάτας, ενώ συχνά ενισχύεται από την Ιερά Μητρόπολη Μεσσηνίας και άλλους φορείς ή ιδιώτες.