«Ένωση Συλλόγων Γονέων Δήμου Καλαμάτας»
![«Ένωση Συλλόγων Γονέων Δήμου Καλαμάτας»](https://messinia.mobi/media/images/1.618/14-70000/article-6586-70583.jpg)
Πρωταρχικός σκοπός της «Ένωσης Συλλόγων Γονέων Δήμου Καλαμάτας» είναι να συνενώσει, σε ενιαία δράση, όλους τους Συλλόγους γονέων και κηδεμόνων των μαθητών/μαθητριών της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που εδρεύουν στο Δήμο Καλαμάτας.
Επίσης, στόχος της Ένωσης είναι η μελέτη, προβολή και διεκδίκηση κάθε θέματος που συσχετίζεται με τη βελτίωση της μόρφωσης και την ανάπτυξη του πνευματικού και ηθικού επιπέδου των μαθητών/μαθητριών.